Zasady rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych
w szkołach podstawowych w gminie Dąbrowa Górniczana rok szkolny 2024/2025
Szanowni Rodzice, Drodzy Opiekunowie,
jeśli jesteście zainteresowani zapisaniem dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej na rok szkolny 2024/2025 należy złożyć wniosek rekrutacyjny
w formie elektronicznej.Postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli odbywa się na wolne miejsca oraz obejmuje wyłącznie dzieci w wieku od 3 do 6 lat zamieszkałe w Dąbrowie Górniczej.
ZASADY REKRUTACJI
Rekrutacja dzieci do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się 4 marca 2024 r. o godz. 8:00, a zakończy się 13 marca 2024 r.
o godz. 15:00.Rodzice, zapisując dziecko zamieszkałe na terenie Dąbrowy Górniczej do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej wypełniają w formie elektronicznej wniosek i po podpisaniu składają go tylko w jednej placówce, tzw. pierwszego wyboru (wskazana w karcie jako pierwsza) wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami/oświadczeniami.
Proszę pamiętać, że wypełniając wniosek, mają prawo Państwo wskazać maksymalnie 3 placówki w preferowanej przez siebie kolejności. Zachęcamy skorzystać z tej opcji.
DOKUMENTY I SPOSÓB ICH ZŁOŻENIA
Wniosek rekrutacyjny wypełnia się za pośrednictwem strony internetowej https://przedszkola-dabrowa-gornicza.nabory.pl
Rodzice/prawni opiekunowie drukują wniosek podpisują i przekazują do placówki pierwszego wyboru. Mogą to zrobić:
- osobiście, składając podpisany wniosek, który został wydrukowany z systemu elektronicznego,
- skanując i przesyłając wniosek wraz z załącznikami drogą elektroniczną na adres mailowy placówki pierwszego wyboru.
W chwili rozpoczęcia rekrutacji, oprócz podanego ww. linku, rodzic lub opiekun prawny będzie mógł skorzystać z pomocy pracownika przedszkola pierwszego wyboru, min. przy zalogowaniu się do systemu, wypełnieniu wniosku.
Rodzice /opiekunowie prawni niemający dostępu do Internetu proszeni są o zgłoszenie się do przedszkola pierwszego wyboru.
Kryteria rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
W postępowaniu rekrutacyjnym do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2024/2025 obowiązują:
- kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900, z późn. zm.) tzw. kryteria ustawowe,
oraz
- kryteria określone w Uchwale Nr L/886/2022 Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej z dnia 14.12.2022 r w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego i w postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Dąbrowa Górnicza, przyznania kryteriom liczby punktów oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia spełniania kryteriów
W przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc, w pierwszej kolejności brane są pod uwagę kryteria ustawowe (pierwszy etap), a następnie kryteria samorządowe (drugi etap).
Każdemu kryterium przypisana jest określona liczba punktów.
Obowiązujące kryteria przyjęć:
W postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Dąbrowa Górnicza biorą udział:
· dzieci urodzone w latach 2018 – 2021 (3-6 latki),
Przez miejsce zamieszkania dziecka należy rozumieć miejscowość, w której dziecko przebywa z zamiarem stałego pobytu, zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz.1610 z późn. zm.). W szczególności miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej (art. 26 § 1 Kodeksu cywilnego).
Kryteria ustawowe– brane pod uwagę na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego
Zgodnie z art. 131 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe kryteria ustawowe mają jednakową wartość.
W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:Kryteria ustawowe art. 131 ustawy Prawo oświatowe:
· wielodzietność rodziny kandydata,
· niepełnosprawność kandydata,
· niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
· niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
· niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
· samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
· objęcie kandydata pieczą zastępczą.