• Standardy Ochrony Dzieci -FDDS

• Standardy Ochrony Dzieci to program prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę skierowany do wszystkich instytucji/organizacji, w których dorośli pracują z dziećmi. Celem wprowadzania standardów jest tworzenie bezpiecznych placówek i organizacji.

Program adresowany jest do żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, placówek opiekuńczo-wychowawczych, organizacji pozarządowych i innych instytucji, działających na rzecz dzieci. Jest to pierwszy program w Polsce, promujący bezpieczne organizacje i odpowiadający na potrzeby profesjonalistów i rodziców dzieci, w zakresie wdrażania standardów bezpiecznej dla dzieci organizacji.

Celem programu jest zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci poprzez wprowadzenie Standardów Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, oprócz promowania wdrażania standardów, zapewnia również ofertę edukacyjno-szkoleniową, w celu podniesienia kompetencji personelu, rodziców i opiekunów w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Realizacja programu uwzględnia również dostarczenie dzieciom wiedzy na temat unikania zagrożeń oraz możliwości uzyskania pomocy i wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych.

Wprowadzenie Standardów Ochrony Dzieci oznacza, m.in. że:

• placówka posiada ustalone i spisane procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka
            • placówka posiada ustalone i spisane relacje na linii dziecko-pracownik personelu
            • pracownicy placówki są sprawdzani pod kątem niekaralności za przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego
            • placówka chroni dane osobowe i wizerunek dziecka
            • placówka dba o bezpieczny dostęp dzieci do internetu
            • pracownicy są przeszkoleni z zakresu rozpoznawania symptomów krzywdzenia dzieci i wiedzą jak na nie reagować
            • placówka oferuje dzieciom i rodzicom edukację na temat ochrony dzieci przed krzywdzeniem